Pokud jste se rozhodli pro druhou variantu a vašeho chlupatého kamaráda berete na dovolenou s sebou, pak vězte, že budete potřebovat poměrně hodně věcí zařídit. Co všechno musí pes splnit, abyste s ním mohli vycestovat? A jaké země raději se psem nenavštěvovat?
· Pes musí být očipován
Dle zákonů musí být každý pes, který má překročit hranice státu, označen čipem. Čipování psa provádí většina veterinářů a bude vás stát minimálně pět set korun. Když už bude pes očipován, nezapomeňte čip psa zaregistrovat, jinak by vám byl čip při ztrátě psa k ničemu. Pokud má váš pes tetování, mějte na paměti, že musí být především čitelné a mezinárodně jsou uznávány pouze ty, které jsou provedena před 3. červencem 2011.
· Očkování
Pes musí být naočkován proti vzteklině a musí být řádně odčerven a to vše před vydáním mezinárodního pasu. Stejně tak čipování je potřeba mít splněno před vydáním mezinárodního pasu. Datum a hodina očkování i odčervení musí být uvedeno v mezinárodním pase, jinak můžete mít problémy v zahraničí, takže si to opravdu ohlídejte.
· Pas
I pes musí mít svůj mezinárodní pas. Aby pes mohl dostat pas, musí být očipován – jak je uvedeno výše. Musí mít splněno očkování proti vzteklině. Pas pro zvíře vystaví pouze registrovaný veterinární lékař a můžete jej poté používat coby očkovací průkaz. Vystavení pasu vás bude stát také kolem pěti set korun.
· Jaké země se psem navštívit a jakým se vyhnout?
Ne všechny země vítají pejskaře s nadšením. Bez obav můžete vyrazit třeba do Chorvatska, na sever Itálie (na jihu Itálie nejsou psi extra oblíbení, s malými psi nemají problém ani tam), v Rakousku nikomu vadit nebudete, pouze v případě že po sobě budete řádně uklízet. Holandsko vám nabídne i psí pláže a ubytování pro psy také není problém. V Británii mají přísná pravidla, co se pohybu psů týče. Především jsou nutná vodítka i košíky, také nelibně na ně reagují v hotelích i restauracích. Navíc musí mít pes všechna očkování (nejen vzteklinu).
Nezařazené