Už v dětství vás fascinoval tento sport? Nebo jste byli pouze okouzleni tímto ušlechtilým zvířetem, které dodává člověku křídla, jenž ztratil? Ať už je to jakkoli, je to láska na celý život. I když si myslíte, že není. Jsou chvíle, kdy se budete chtít vrátit ke koním.
Začít jezdit se dá snad v každém věku, ale čím dříve, tím lépe samozřejmě. Jednou jak začnete, nebudete moci přestat. Půjdete jen stále kupředu, budete se zdokonalovat a učit dalším novým věcem. V tomto sportu je stále se co učit. Dělí se na několik stylů. Podle toho také existuje široký výběr vybavení pro koně.
Přirozená komunikace s koněm
Přirozenou komunikací se rozumí práce s koněm bez použití uzdy či uzdečky a sedla. Jedná se především o práci ze země. Je několik technik. Nejznámější metodou je Sedm her od Pata Parelliho. Postupem času si budujete s koněm pevnější vztah založený na důvěře. Je to cesta na delší trať, proto se stává, že někteří ji po čase vzdají.
Anglické ježdění
Historie jezdectví je strašně dlouhá. Koně se využívali i během válečných tažení a válek. Ve středověku se postupně začaly vyvíjet jezdecké školy až do dnešní podoby. Také vznikla Španělská jezdecká škola pojmenovaná podle španělských koní, kteří se využívali v hojném počtu. Vytvořily se jezdecké disciplíny jako drezura, parkur, dostihy, všestrannost, vytrvalost, voltiž a další. Jezdí se zde na napjatých otěžích, kdy jezdec cítí v rukách kontakt s hubou koně. A dále se pracuje s váhou těla v sedle.
Westernové ježdění
Původ má v USA na dobytčích farmách, kde kovbojové potřebovali být obratní na koních při zahánění dobytka. Šlo zde o obratnost a rychlost. Postupem času začal vznikat sport, ve kterém je mnoho disciplín jako například reining, Freestyle reining, western pleasure, trail, western horsemanship, barrel race, pole bending, working cow horse a další. Jezdí se zde na volných otěžích bez kontaktu s hubou koně. Taktéž se i zde pracuje s váhou těla v sedle.