Není pochyb o tom, že stavba bazénu není nic snadného. Jistě, máme firmy, které jsou ochotny vám jej postavit, avšak ty si za svou práci pochopitelně nechají zaplatit. A to se zdaleka ne každému líbí. Proto se někteří lidé rozhodnou, že si jej postaví sami.
To však není žádná jednoduchá práce, zvlášť pokud se jedná o hloubený typ. Je však pravdou, že ten je podstatně stabilnější a odolnější. Není tedy divu, že je také používanější. Nehledě na to, že se do něj mnohem lépe chodí.
Ovšem ať už máte jakýkoliv typ, jistě jste slyšeli, jak důležitá je geotextilie pod bazén. V podstatě se jedná o látku z umělých vláken, která se dává v případě hloubených bazénů jako mezivrstva mezi ním a hlínou. V případě postavených se jednoduše dává pod dno.
Jistě, u těch dočasných, například dětských nafukovacích, které po použití vyfoukneme a uklidíme, není nutná, avšak u těch, které tam stojí celou sezónu, je podle stavitelů nezbytná. Avšak to znamená další peníze navíc. Není tedy divu, že se lidé ptají, zda je skutečně nutné ji tam dávat.
Abychom mohli odpovědět, je potřeba se nejprve podívat na to, jaký zde má vlastně účel. Tím hlavním samozřejmě je, aby zabránila prorůstání kořenů travin. Ty by se mohly nalepit na stěnu či dno a poškodit jej. A to samozřejmě nechceme.
Dále působí jako ochrana proti ostrým kamínkům, které se mohou občas objevit. I když jsou totiž stěny jámy dokonale zahlazeny, nikdo nemůže říci, že se důsledkem pohybu podzemních živočichů či růstu rostlin půda poněkud neposune a nevynoří se ostrý kámen.
Pak je také důležitá coby ochrana proti již zmíněným podzemním živočichům, ať už jsou to nejrůznější brouci či krtci nebo dokonce myši. Co by jejich kusadla, zuby a drápy dokázaly udělat s bazénovým dnem či stěnou, není třeba říkat.
Jak je vidět, jedná se tedy o skutečně důležitou část vybavení. Pokud ji vynecháme, značně zkrátíme životnost našeho bazénu. A to je něco, co rozhodně nechceme.