Určitě znáte slovo ekonomika a asi i trochu tušíte, co v sobě skrývá za význam. Slyšeli jste však někdy pojem šedá neboli stínová ekonomika? Jak už z názvu malinko vypovídá, nebude se jednat o úplně legální tržby. Co ale vlastně je a máme ji i u nás v České republice?
Šedá ekonomika má několik definic. Vesměs ale shodnou na základní podstatě. Jde o ekonomické aktivity, které unikají státu. Jejich cíle bývá únik před placením daní a různých poplatků. Nejedná se úplně o nelegální aktivity, spíše o utajení před úřady.
Pojem šedá neboli stínová ekonomika se objevil po druhé světové válce. Jsou ale doloženy i dokumenty, které naznačují, že se objevovala již o několik století dříve.
Poslední průzkumy uvádějí, že evropské země jsou proti tomuto druhu ekonomiky a také se snaží s tím něco dělat. V České republice se samozřejmě také objevuje, ale ne v tak velké míře. V současné době zabírá něco přes 9% hrubého domácího produktu. To činí více než 460 miliard korun. I tak se jedná o astronomické částky. Jak je možné, že je tolik tržeb v šedé ekonomice? Na trhu je spousta prodejců a obchodníků, kteří jsou poctiví. Pak jsou zde ale ti, kteří chtějí co nejvíce zbohatnout, a tak prodávají své výrobky nebo produkty bez účtenky, nebo zaměstnávají pracovníky, jak se lidově říká takzvaně „na černo“ bez smlouvy. Tím pádem se vyhýbají placením daní a dalším povinným odvodům. Šedou ekonomikou procházejí nejrůznější služby a věci ze všech možných odvětví.
Z průzkumů vyplývá, že o tomto druhu ekonomiky v České republice ví pouze 60% obyvatel. To není velké číslo a povědomí obyvatel by se mělo zvýšit. Pokud někdo náhodou narazí na nějaký takový prodej, určitě by se mu měl vyhnout a zboží si raději koupit jinde. Stejně tak je to i se zaměstnáním. Pracovníci by si vždy měli ohlídat, že jim zaměstnavatel dá platnou smlouvu. Někteří zaměstnavatelé se stále vymlouvají, že ji dodají déle. Ovšem, to by si nikdo neměl nechat líbit a trvat na ní co nejdříve.