Jak při výrobě loutky postupovat? Tak předně je potřeba si určit, jakou loutku vlastně děláme. Můžeme zvolit buď poměrně oblíbené maňasy (loutky voděné zespoda, většinou jednou rukou), nebo klasické marionety, navázané na nitě a voděné pomocí nich shora.
Maňasy jsou na výrobu poměrně jednodušší. Stačí totiž vytvořit hlavu a ruce, jelikož zbytek těla se jednoduše ušije. Marionety oproti tomu musíme vyřezat úplně celé.
Pokud se rozhodneme, který typ chceme vyrobit, je potřeba určit si velikost. Většinou volíme loutky 20 a více centimetrů.
Prvním krokem k reálné tvorbě je skica. Objekt je třeba si načrtnout, zhruba, ideálně jako karikaturu v reálné velikosti jedna ku jedné. Pokud máte k dispozici jakoukoli modelovací hmotu, je dobré si alespoň obličej zkusit vymodelovat. Pokud možno také v reálné velikosti.
Dále je třeba vybrat si dřevo pro řezbu samotnou. Ideální je lípa. Pro jednoduchost je praktické si dřevo opracovat do pravoúhlých špalíčků.
Dláty pak vytvoříme hrubý obrys objektu. Nebojte se řádně ubrat materiálu. Detaily je pak vhodné dodělávat řezbářským nožíkem. Takto vyřežeme všechny části loutky.
Jednotlivé kousky k sobě musí přesně pasovat. Dohromady je pak můžeme spojit několika způsoby. Buď metodou kožených pásků, kdy každou část tělíčka nařízneme, vložíme do zářezu kožený pásek a ten zajistíme lepidlem a hřebíčky, nebo pomocí navrtaných dírek, skrz které protáhneme pevný drát, který na obou koncích zahneme jedním směrem tak, aby se nemohl vyvlíknout.
V dalším kroku pak postavu opatříme příslušným oblečením a k dotvoření jejího vzezření domalujeme detaily. Vhodné je použít mořidlo na dřevo, případně tempery, nebo jiné výrazné barvy na dřevěný materiál. Barvy je pak dobré přetřít benzínem, ve kterém je rozpuštěný vosk. Zaručíme tím, že barva na loutce zůstane.
V poslední řadě je třeba k marionetě doplnit vodící zařízení a navázat ji na něj. Ideálně pomocí režné nitě.
Pak už vám stačí vymyslet nějaké hezké představení pro vaše děti, nebo vaše známé! Ať se vám výroba podaří!